ϟ hypersonic
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Phasellus aliquet cursus dui sed vehicula. Aliquam rutrum aliquet arcu ut accumsan. Integer aliquam erat orci, et suscipit dolor tempus vel. Nunc dapibus orci augue, congue rhoncus eros maximus vitae. Nam non feugiat neque. Morbi in mattis arcu, eget lobortis ante. Vestibulum consequat ultricies lacus, at blandit augue convallis vitae. Mauris ac lacus et mi volutpat faucibus. Sed gravida, ipsum ut blandit condimentum, velit mi iaculis mi, at egestas neque purus vel dui. Aenean finibus quam lectus, nec luctus augue finibus non. Maecenas vitae dolor tincidunt, vulputate justo in, volutpat eros. Ut ac volutpat enim, eget commodo felis. Vivamus sed quam id sem porttitor sodales in ac risus. Orci varius natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Duis sit amet vehicula ipsum, sed mattis risus.
Вход
Latest topics
Връщане на геройЧет Ное 28, 2019 10:57 amMcKinley
Запазване на ликСъб Ное 23, 2019 7:22 pm◥ hádēs
Заети ликовеСъб Ное 23, 2019 1:04 pmMcKinley
- аll I need is one more day with her.Пет Авг 30, 2019 11:08 pmfenrir.
Търся си: другарче за SEMI & GIF RPСря Авг 28, 2019 10:09 pmMcKinley
₪ swimming through the void - SPAM vol.6Нед Авг 25, 2019 8:17 pm◥ hádēs
my heart is weak; tear it down piece by piece.Вто Авг 20, 2019 6:20 pmArachne
Wish I may, wish I might, find my one true love tonightСъб Авг 17, 2019 2:41 pmJack of All Trades
Търся си: РП другарчеПет Авг 16, 2019 9:14 pmCerberus
Кой е онлайн?
Общо онлайн са 7 потребители: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 7 Гости :: 1 Bot

Нула

View the whole list


Go down
Arachne
Arachne
δημιούργημα
δημιούργημα
Брой мнения : 918
Join date : 10.07.2019

He was never mine, but losing him broke my heart. Empty He was never mine, but losing him broke my heart.

Нед Юли 14, 2019 12:50 pm

       
Сутрешното лятно слънце напичаше приветливо в градината. Проникваше през гъстите корони на дърветата и хвърляше шарена сянка по студената, влажна трева, която Арахна газеше боса. Обичаше да я усеща между пръстите си. Харесваше този скромен и спокоен живот, който избра ако не за винаги, поне за известно време. Хората тук бяха мили, обстановката беше приятна. Въздухът чист. Липсваше онази шумутевица, която дори и да живееше леко извън Истанбул, все пак ѝ беше жертва. Е имаше и минуси. Там една бабка се беше намерила да пита Арахна, дали си няма приятел, че не можела да чака много. Не вървяло да остава стара мома. Това хем шокира момичето, хем я накара да се разсмее невинно всеки път когато я питат. Ако само знаеше бабката, че отдавна мина времето, в което на девойката ѝ се занимаваше с такива неща, и че изразът произлиза точно от думата паяк (spinster), сигурно нямаше да говори така. Но явно етимологията не беше силната страна на хората, нещо, което Арахна щеше да си отбележи в невидима списък.

Слънцето се промъкваше между клоните и затопляше голите ѝ рамене на места, оставяйки нежна ласка върху млечно бялата кожа. Свежият въздух и ароматът на лято, примесен с гореща чаша от смесена вода с нектар от дамски сърца, изпълваха дробовете ѝ. Настани се на обичайното си място, под едно черешово дърво, което бе харесала още първия ден. Остави дървен поднос на земята, до пособията си за рисуване и отпи гладна глътка от „кафето си“. Можеше да живее така до края на дните си.

– Прохладно лятно утро в очарователната Франция, а? – саркастичен, жужащ глас дойде от към короната на дървото – Очите ми са зачервени. Устата ми е пресъхнала. Носът ми тече … лятото е невероятно нещо, не мислиш ли?

Питагор се спусна между клоните на невидима нишка и се настани върху подноса, който Арахна беше донесла със себе си. Доближи се до плодовете, но направо ги подмина като пътен знак, а чак като стигна цветята в малката бяла вазичка се спря.

– Дори природата иска да се отърве от теб! – отвърна му Арахна и понечи да остави чашата на подноса, но без малко да не смаже Питагор, обаче за радост на цялата нация от осем-краки досадници, той отново оцеля.

– Тц … - поклати тяло паячето – Аз съм безсмъртен, като хлебарките.

– Безсмъртен? – засмя се с лек уклон към веселие девойката – Знаеш ли, дори и хлебарките чувстват самота, след толкова дълъг живот. Питай някоя като намериш, ако не я изядеш преди това.

– Предполагам не си ме събудила толкова рано, за да ти правя компания на закуска в небрежен разговор за живота на хлебарките в малките градове и еманципацията в тях ..

– Порфирий трябваше да е тук преди два дена! – заяви Арахна без много да се суети и се облегна на дънера на черешата. Отново хвана чашата си и отпи от нея, затваряйки очи.

– Хмм .. няма го значи .. – гласът на Питагор беше някак привидно притеснен, но и двамата знаеха, че паяците не чувстват нищо към ближния, затова сега девойката се чудеше едно. Защо му беше на тоя досаден и бъбрив идиот да имитира чувства. – Това обяснява защо наскоро никое от водните кончета до кладенеца не е умирало. И какво от това? Може да се е увлякъл в преследването на някоя женска, сеща се, лято е. Време ни е. Сещаш се, нали, да поемем голямата крачка. Да се отдадем на това, за което сме създадени и да изпълни дълга си пред света.

Арахна бавно поклати глава и се усмихна далечно.

– Сгряваш ми душата, Питагор, не съм подозирала, че си такъв романтик. – погледна го и протегна ръка, че да се качи на нея - Ако не те познавах толкова добре … щях да поръчам да ти издигнат паметник в центъра на Тартар още преди векове. Провери какво става.

С това, дребното паяче започна да се катери по кората на дървото, но нещо пак го накара да се спре и да се завърти към Арахна.

– Като намеря Порфирий, да го водя ли обратно? – но само един нейн поглед беше достатъчен, че да разбере какво да прави и бързо се скри в клоните, където само звездите знаеха какво прави. А тя самата просто искаше да разбере защо онази раздрънкана тарантула толкова се забави да ѝ съобщи дали е открила старата завистлива чанта. Пък докато чакаше просто опря главата си до дънера и отново затвори очи. Вдиша дълбоко приятния хладен въздух и се замисли за слънцето. Тази огромна, ярка топка от топлина и за някои дори уют. За момент дори започна пак да проклина отново (вече втори път за последните две минути) онази долна, проклета, противна, заядлива богиня Атина, че не си седна на задника, когато му беше време и не я остави да се обеси на собствената си творба. Ми вместо това от „съжаление“ реши да я дари с нов живот като някакво чудовище с размерите на монета от петдесет цента, което през целия си живот да тъче безцветни нишки.

Момента приключи щом чу лая на кучето, което явно също се събуди. С това момичето се изправи и хвана подноса. Понесе го вътре в малката къщурка, която бе наела за неопределено време (защото оригиналния план беше да е тук само седмица, но вече минаха две и половина). Влезе в постройката, само за да бъде буквално нападна от подивял звяр. Рунтавата топка от кафеникава козина, макар и да я уверяваха, че е едва на два месеца, успя да я събори. А това доведе до онзи момент, в който подноса също падна и разсипа всичко на земята. Кученцето започна да лигави Арахна, но щом една ябълка се търкулна и смътно почна да наподобява топка, песа направо я подгони. Последваха още няколко неприятни звука на паднали неща и Арахна за пореден път си напомни, защо държи пособията за рисуване навън (нищо, че е далтонист, то в черното и бялото също има красота). Е поне докато не чу как нещо стъклено не се строшава и това искрено я стресна за живота на дребната твар.

Анже – символичното име, което беше дала на кучето, значещо „Ангел“, който не е, и което сигурно тя не произнасяше правилно – най-накрая се успокои, че дори закуси и пак почна да подскача като луда болонка около Арахна. Тя само го вдигна и го приближи до лицето си, колкото да се увери, че всичко му е наред, имитирайки някогашните Джи Пи Та, преди откриването на апаратурата. Тоест поглеждаш създанието в очите и се надяваш да няма нищо там / макар ти самия да не знаеш какво търсиш /. Така след краткия преглед момичето тръгне към входната врата и закачи повода на каишката на Анже. Чак тогава го пусна, а кученцето направо размаха радостно опашка щом разбра какво следва.

Десет минути по-късно, Арахна си ходеше спокойно из улиците на китното градче/селце. Поздравяваше ведро хората, което беше крайно нетипично за нея. Дори беше съобразила да сложи контактните лещи, че да не стряска околните с паяжинките в зениците си. Не че позволяваше да се приближават толкова, че да ги видят, но знае ли човек. От време на време спираше и изчакваше Анже да пасе трева? От време на време спираше и защото някое от децата, явно внучета или правнучета на бабките-съседки идваше и искаше да го погали. Абе добре минаваше деня.

Но никога не се радваш прекалено рано, са казали умните древногръцки философи.

Някъде, след около пет къщи по-надолу от „нейната“, Анже реши да си покаже другия талант, след трошенето на мебели, разбира се. А именно да се измъква от каишката си без особено голяма трудност. Независимо от размера, степента на стегнатост или вида. Това умение е до толкова изпипано, че нищо не можеше да го спре. И какво се получи? Помиярът не само се измъкна, ми хукна като подгонен от демони, а Арахна тръгна да тича след него, че туко виж го блъснало някое колело или се фраснал в стълб служещ за осветяване на улицата.

Кучето търчеше, а девойката го следваше, проклинайки деня, в който реши да се прави на човек, но направо се стъписа когато това псе реши да се провре под една от онези дървени огради, който служеха за затваряне на пътя към гараж. Тя се спря и се опита да му викне името, но то хем не чу, хем Арахна нямаше много, много въздух, че да използва по-силен тон. Затова почна да се върти, незнаеща какво да направи и дали собственика на къщата няма да се ядоса ако влезе, че да си вземе досадника. Дебата продължи точно няколко секунди, преди да се реши, че по-добре собственика да се ядоса, ама да му спаси покъщнината!

С това Арахна пак почна да „гони“ Анже и понеже видя как отива в задния двор се запъти точно натам. Там го намери да дъвче някакъв маркуч и веднага го хвана, а кучето се стресна и за малко не я ухапа. Само дето като видя косицата с цвят на слънчев изгрев се успокои и почна да се присламчва, че да го погали. С това момичето си отдъхна и се изправи, уж да си върви, за жалост Съдбата не беше такава и беше нужно само ябълката на раздора, че да стане пак някакъв невиждан хаос. Буквално!

От някъде си, от небето ли, от боговете ли, някаква си ябълка падна на земята и се претърколи, а Анже (който, явно харесва тия плодове) се отскубна от ръцете на Арахна и я подгони. Момичето пък отново подгони кучето. В гонитбата и невниманието и на едната, и на другата страна, Анже взе, че удари някаква стълба, която се помести и Арахна да я хване, взе че си покажа двата леви крака. От нищото се спъна и падна. Стълбата последва примера ѝ, барабар с цял дъжд от ябълки, за радост на Анже и онази нужда да си играе с тях.

Да, беше се озовала на земята. Ясно усещаше твърдата почва под гърба си. Леката влага на тревата се просмукваше в дрехите ѝ. Яркото слънце биеше в очите ѝ, което инстинктивно я накара да вдигне ръка над очите си. С другата си ръка почна да маха някакви листа, които се бяха настанили върху нея. От нейде някакъв силует се появи над нея и препречи пътя на слънцето. Ръката, която до преди малко криеше очите ѝ просто тупна почти безжизнено на земята. Чувстваше се странно, явно защото когато паяк падне по гръб е замая, а явно точно това се случваше сега с нея.

Силуетът ясно се опитваше да ѝ каже нещо, защото дочуваше леко жужене, но ушите ѝ пищяха с хиляди децибели и не можеше да различи никакъв звук. Затова леко се размърда и се огледа ту наляво, ту надясно, колкото да види онзи проклет идиот и да го пребие с повода. И като по поръчка, образа, който успя да фокусира бе именно на кучето, което радостно търчеше към нея, което си беше чиста заблуда на ума. Истината бе, че търчеше към силуета, който държеше ябълка и онзи проклетник помислил, че човека ще му я подаде. Направо скочи върху му и явно заради засилката, завидните осем килограма и бог знае още какво, силуета се приземи върху Арахна, което я накара само да си загуби и малкото въздух в белите дробове. Това само по себе си затвърди теорията, че беше грешка да си взима куче!

Втората грешка за деня бе, че повдигна очи и среща тези на силуета. За миг попадна като в капан. Дори лишени от цвят, очите му бяха като клопка, от която спасение няма. А малките къдрици падащи непослушно тук и там само засилваха ефекта. Отделно от това топлината, която се излъчваше от тялото му тотално контрастираше с температурата от земята, което я накара да се почувства замаяна. Сякаш въздухът беше по-тежък, а атмосферата те притискаше към земята. Пулсът ѝ започна да се ускорява, а моментното вцепеняване премина. Бавно всичко ръка, за да докосне лицето си, което беше по-топло и от слънцето в пустинята, а кръвта, която по-рано беше из цялото ѝ тяло, сега бе избрала да се премести, карайки Арахна да се изчервява като първокласничка в училище.

– Ааа .. – загуби ума и дума, само мигаше на парцали, а онзи безполезния орган, дето изпомпваше кръвта май нещо се повреди, защото почна да бие по-бързо от нормалното и да причинява лек дискомфорт. Пък гласът ѝ .. за пръв път трепереше и бе по-тих от тревата – Извинете … - продължи да се опитва да намери правилните думи, но най-накрая събрала смелост сложи ръцете си на гърдите на момчето и се опита леко да го избута от себе си, само дето сега беше със силите на човек и резултата, никакъв - .. можете ли .. – предаде се и просто го погледна с зачервено лице и желание да потъне в най-дълбоката килия на Тартар - … да станете. Тежите!

       
Helios.
Helios.
θεός
θεός
Брой мнения : 142
Join date : 03.07.2019

He was never mine, but losing him broke my heart. Empty Re: He was never mine, but losing him broke my heart.

Сря Юли 17, 2019 9:21 pm

Първите лъчи на лятното слънце лениво се протягаха по светлата синя шир. Опитваха се да достигнат хладката, посипана със ситни капчици роса земя. Прокрадваха се между короните на плодовите дървета или пък се плъзваха по къдравите керемидени покриви. Галеха сънливите главици на цветята и пощипваха острите им листенца. По леко полегатата повърхност на един от онези оранжево-червени покриви се бе настанил младеж, на чието полуголо тяло се вихреше в нежен валс утринната светлина. Непокорните му, златисти кичури закриваха очите му, които следваха движението на слънцето по ясно очертаната линия на хоризонта. Меките му, розови устни бяха изкривени в едва забележима, но доволна усмивка. Изпитваше необяснимо задоволство (понякога граничещо с перверзия), докато наблюдаваше огнената звезда и пътя ѝ по сякаш безкрайните небеса. Имаше нещо романтично (както казваха хората), което често го караше да си представя как прави любов в меката трева дълбоко из градините си, обгърнат в топлата милувка на залеза или изгрева... А защо не и двете?

Колкото и да му се искаше някак си да замрази времето и да остане тук завинаги, Хелиос трябваше да се върне обратно в противната реалност, където се подвизаваше като дружелюбен градинар, който прекарваше почти цялото си време в забъркване на ябълково сладко, което по-късно продаваше на малка сергия на селския мегдан. Снощи бе приготвил голяма партида, която днес – първият ден от работната седмица – щеше да изложи на щанда и да кисне цял ден на проклетия пазар, докато и последното бурканче не се превърнеше в банкнота. Затова сега се бе изтупал в риза с черен фон, но пък обсипана със ситни, малки, жълти цветчета, в панталон цвят екрю и еспадрили в подобен нюанс. Остави едно допълнително копче разкопчано, защото знаеше колко много се нрави изгледа към гърдите му на младите селски моми. Днес се чувстваше необичайно за природата му разкрепостен, като че ли усещаше нещо във въздуха, някаква предстояща промяна. Без да се бави и минута повече, богът натовари пълната касетка на колелото, като добави още няколко бурканчета в предната кошница преди да се спусне по каменистата пътека към центъра на така или иначе малката местност.

Беше последният от продавачите пристигнал на сергиите и това бе достатъчна причина да бъде посрещнат с осъдителни погледи от по-възрастните, които той разсея с чаровна усмивка. Побърза да нареди продукта си, като бързо запълни щанда си, след което го окачи с цени, вариращи между символичните едно евро за малко бурканче, три - за средно и пет за голямо. Като за първи работен ден, пазарът бе оживен. Чуваше се глъч и детски смях от всяка страна, разговори между купувач и продавач – най-вече договорки за намаляване на цените. Единствено при русокосия момък никой не се опитваше да се пазари, напротив – готови бяха да се сбият за последното бурканче сладко, ако се наложи. Часовниковата кула не бе ударила десет, а Вестри вече бе разпродал голяма част от производството си. Две девойки се гледаха на кръв, опитвайки се да достигнат някакво споразумение помежду за това коя ще вземе големия буркан и коя малкия. Въпреки че имаше нещо възбуждащо в това да наблюдаваш как две наивници се боричкат не за едно сладко, а за теб самия, божеството не можеше да допусне подобна глупост да се превърне в реалност. За да не се стига до излишни кавги, мъжът обеща да запази един от големите за момичето изтеглило късата клечка, който щеше да ѝ поднесе още утре. След като мирът бе възстановен, а щандът – празен, бе време да се завърне у дома.

Тътреше колелото нагоре по баира, докато крачеше някак уморено насред непоносимия за повечето слънчев пек. Бе разкопчал всички копчета на ризата си, която се движеше в синхрон с него, като само понякога се отклоняваше от такта и се впускаше в ритъма на лекия повей на вятъра. Макар и оскъдна, гледката към тялото му караше съседското момиче, което вървеше редом с Хелиос, да се черви подобно на доматите в двора на баба ѝ. Водеха разговор, лишен от всякакъв смисъл и съществуващ просто за да запълни времето им заедно – празни приказки за училищния ѝ живот в Париж, за трътлестия рижав котарак Дюма (който русокосият хранеше от известно време), за гозбите на старата лелка, за ябълковите дървета в двора му, и т.н. Най-накрая дойде момента, в който трябваше да си пожелаят приятен ден и всеки да продължи с ежедневните задачи. Момъкът изчака светлата ѝ главица да се скрие зад входната врата преди да продължи нагоре по рохкавата, суха земя.

С наближаването на вилата, Хелиос нямаше как да не отбележи, че портата, която винаги държеше отключена, на двора бе съвсем леко открехната, което му се стори крайно необичайно, спомняйки си, че я бе затворил преди да тръгне към пазара. Колкото повече се доближаваше, толкова по-добре чуваше непознатия кучешки лай и някакъв глух женски глас, който очевидно навикваше горката животинка. Единствената тревога, която мъчеше съзнанието на младежа, бе че виковете идваха от неговия собствен двор. Опря колелото на бръшлянената ограда и с бърз ход се отправи към пределите на дома си. Забеляза Дюма, чиято настръхнала особа се бе покатерила на асмата, да съска срещу косматия натрапник, който безцеремонно преследваше златисти опадали по земята ябълки, докато стопанката му се въргаляше в тревата, в романтичен танц със стълбата. Хелиос можеше да прости влизането със взлом, но не и съсипването на реколтата, с която си изкарваше хляба. Почервенял от гняв, златокосият мъж застана във формата на буква Ф пред просналата се като парцал девойка и заговори с нескрита ярост в гласа.

- Вие луда ли сте?! Какво, в името на Зевс, правите тук и защо звярът Ви дъвче ябълките ми?! – подхвана той, като се приведе, за да вземе една прекрасна, но вече потъмняла ябълка, която размаха пред замъгления поглед на момичето. – Съсипахте една цяла партида сладко, защото не може да укротите любимеца си! – продължи преди грубо да бъде прекъснат от разбунтувалия се пес, който се хвърли отгоре му само за да се сдобие с златистото топче в ръката му.

И досущ като плодовете, Франсис – загубил равновесие от тежестта на кучето – тупна върху непознатата, която все още не се бе отърсила от първата си среща със земята. По ирония на съдбата (онези трите, които обичаха да си правят шеги с всеки) Вестри се озова в крайно неприятна и, меко казано, интимна ситуация. Голяма част от тялото му се плъзгаше по красивите ѝ извивки, като благодарение на дългите му и опнати като прътове ръце, лицата им бяха останали на сантиметри едно от друго. Погледите им се срещнаха, което предизвика бурна химична реакция, чийто резултата си пролича по промяната на цвета на бузите им. Няколко кичура от косите ѝ с цвят на слънчоглед погъделичкаха брадичката му, а горещият му дъх плавно се разля по бледата кожа на девойката. В друго време, при други обстоятелства, това можеше да бъде романтична извадка от стар, любовен, френски филм, където единственият логичен завършек на картината бе страстна целувка. Но не беше.

Усети как дланите ѝ си проправиха път към гърдите му, а студеният допир върху нажежената му кожа го накараха да потръпне. Почувствал се ужасно, че едва не е смазал крехкото ѝ телце, Слънцето побърза да се изправи и като истински кавалер, почти забравил за нанесените от нея и кучето щети, да помогне на изпадналата в беда девойка. Нежно прибра ръцете ѝ в своите, след което я издърпа обратно на двата ѝ крака – действие, което за пореден път скъси дистанцията помежду им повече от очакваното. Хелиос нямаше как да не забележи не напускащата лицето ѝ руменина, която искрено го забавляваше. Лепна поредната очарователна усмивка преди да плъзне едната си ръка през тънкия кръст на все още замаяното момиче и да я поведе към меката кушетка, където можеше да поседне, докато възвърне ориентацията си.

Напълни чаша студена вода, която остави на масата пред нея преди да вземе синджира от ръцете ѝ и да тръгне към косматия звяр. След кратки преговори и примамки с вече изпадалите ябълки, Франсис успя да обуздае чудовището и да го върне при стопанката му, а после да го изкара извън двора и завърже за оградата. Остави му два плода, колкото да не страда,а после се върна при неочакваната си гостенка. Разположи се на стола срещу ѝ, като отпусна тяло и най-целенасочено раздвижи краищата на ризата си в противоположна посока, позволявайки на тънките изпепеляващи лъчи, успели да си проправят път през дебелата асма, да зашарят по карамелената му на цвят кожа. Със стъкления си и някак студен поглед проследи движенията на мълчаливата му събеседница, която нервно допиваше водата от чашата. Крайчецът на устните му се изви едва забележимо, карайки изражението му да изглежда някак самодоволно.

В действителност, Вестри се чувстваше добре. Изгледът към притеснени и срамежливи моми предизвикваше чувство на превъзходство у младежа. Събуждаха онази сексуална природа, която той не бе споделял с никого. Може би точно тази тръпка, това неочаквано пренасищане на адреналин във вените, му носеше наслада, каквато си представяше, че носи и чувството да бъдеш едно цяло с някого.  Сигурно бе грешно да пируваш с чуждите емоционални несгоди, ала егоистът в него бе по-силен от старата, мъчителна съвест. А и тази пъстра жена си го заслужаваше. Бе нещо като сладко отмъщение за съсипаното дърво и допълнителната работа, която му отваряше.

- Надявам се, сега се чувствате малко по-добре. - рече Франсис като кимна към изпразнената чаша. - Ще бъдете ли така добра да обясните причината за този хаос? - попита той, като небрежно наклони глава на една страна без да сваля усмивка от лицето си.

Arachne
Arachne
δημιούργημα
δημιούργημα
Брой мнения : 918
Join date : 10.07.2019

He was never mine, but losing him broke my heart. Empty Re: He was never mine, but losing him broke my heart.

Чет Юли 18, 2019 1:34 pm

       
Ярка златиста (или в нейния случай бяла) светлина, лек летен ветрец, носещ аромат на ябълки, липа и разнородни полски цветя, твърдата опора, която даваше кушетката и студената, някак сладникаво-мека на вкус вода. Май най-накрая успя да се събуди, ако може така да се нарече, но … може би, още не окончателно. Виждате ли, случва се: Опомниш се и изведнъж видиш, да кажем, че уж разхождаш кучето и се надяваш този ден да мине леко и безпроблемно, че дори го постигаш до един момент. Но всъщност това е само мнимо събуждане, дори, може би, само следващият пласт на съня (или кратката заблуда). Това довежда до теб усещане, че сякаш се издигаш от пласт в пласт и не можеш да стигнеш повърхността. Не можеш да изплуваш в действителността.

Погледна го за миг, но се върна веднага на чашата с вода, а пръстите ѝ най-накрая спряха да треперят конвулсивно, в такт със сърцето. Така очарованата мисъл прие новия пласт заблуда за свободна действителност. Дори повярва в нея и я прекоси, затаила дъх, а той притежаваше крайно ясни черти на лицето. Но нещо се случва, дреболия, нелепа случва, абсурден момент и действителността губи от раз вкуса си. Мисълта се е подлъгала, а Арахна още беше дезориентирана, защото някаква неясна емоция заглушаваше съзнанието. И изведнъж … рязко прояснение – тя просто седеше в малко селце, в двор с ябълкови дървета, а срещу нея се е настанил прекрасен младеж с излъчване, което те примамва, както пламъка-пеперудата, чакащ обяснение за действие, за което тя е сгафила и е разрушила нещо, което е важно за отсрещния.

Остави бавно чашата на масичката от, очевидно, бук, съдейки по леките остатъци на майстора, които представляваха годишните пръстени и проводящите тъкани на някогашното дърво. Някъде там, идващо от правия ъгъл, който сключваха гредите на покрива, се разнесе чуруликане на селска лястовица, скрила се в гнездото си. А лекия летен ветрец развя листата на ябълковите дървета, дарявайки ги с лъжлива надежда за хладина, за да може безмилостното Слънце да ги стопи под тежките си лъчи.

– Дори и да обясня, това няма да поправи щетата, нали? – попита го със сведен и виновен поглед, докато повдигаше ръка, колкото до докосне едната си страна и да установи, че още пламти като нажежено желязо сред въглените. Реално си беше права. Точно затова мразеше да обяснява. Сякаш се защитаваш от нещо, което е ясно, че си направил и очакваш другия да ти влезе в положение, да те пусне да си ходиш по-живо, по-здраво и от утре вече ще пиете заедно ракия в селската кръчма, защото сте толкова добри приятели. Сигурно е дядото, който Арахна вижда докато полива цветята, всеки ден да отива до бакали, заедно с младежа с ужасно миришещите цигари така са се запознали. Единият влезнал с взлом при другия, обяснил се и другия му простил. Е да ама не.

Девойката свали ръката си и си пое дълбоко въздух, изпълвайки белите си дробове прекалено много с така нужния кислород, та чак я заболя. Остави притеснително белите длани да тупнат в скута ѝ, а очите ѝ се забиха в малкия ръчен часовник красящ лявата ѝ китка. Малката, бледо розова стелка застинала преди ежеминутния си жест точно трепна и от стегнатия ѝ тласък се раздвижи за миг целия този момент, а момичето можеше да се закълне, че ей сега бавно ще се извърне изпълнения с отчаяние, презрение и скука циферблат.

Втори път си пое дъх, колкото да се опита да успокои биещото с ритъма на рок песен, сърце, преди да … знае ли … да се е пръснало от притеснение. Струваше ѝ, че тук, отвън в двора насред тишината е крайно задушно и шумно. Раздразненото бучене на човешки мисли, тежко, неохотно шумолене на ябълковите листата раздвижвани от полъха, громоленето на синджира на кучето, плисък вода в отсрещната къща, звън на почти стопените от жегата камбанки, намерили начин да съжителстват някак си с другата растителност. Струваше ѝ, че в двора е толкова по-шумно в сравнение с онази слънчева, поразителна тишина, пазена като скъпо създание, в студената дълбочина на къщата ѝ в Истанбул.

Най-накрая, след цяла вечно, изразена в по-малко от минута човешко време, Арахна вдигна поглед, а лицето ѝ бе придобило нормалния си мъртвешки-бял цвят. Или по правилно е да се каже, че се лиши от всякакъв цвят и кръвообращение в този момент. Колкото до несгодите преди малко … все още искаше да се скрие в дън земя, в най-дълбокия затвор на Тартар и да остане там вовеки, далеч от всички и всичко. Уви тази опция вече не съществуваше като вариант, като едно време, когато нещата бяха много по-прости.

– Но все пак … - подаде от нищото, вече решила се, че ще унищожи границите на едно от най-важните си правила. Да се обяснява, такава мъка, толкова надценено човешко умение. Да измислят в процеса на разговор извинения за себе си, които иначе не вълнуват особено другия. И точно защото не би трябвало да вълнуват отсрещния, като изключим факта, че реколтата му беше унищожена, Арахна щеше внимателно да пропусне голяма част от история и да мине към края, за да спести досадата на младежа и себе си. – По необяснима за мен и ветеринарите причина, Анже харесва ябълки. Очевидно усетил, че Вашата градина има изобилие от такива реши да влезе. Последвах го, за да не направи нещо непоправимо, но явно беше лоша идея. Другото вече Ви е ясно.

Чак челюстта я заболя от толкова много думи изказани на един дъх. Може би това дори си пролича от бързото говорене с цел още по-бързо приключване на кръстосания разпит. Друг въпрос беше, че ония слънчеви зайчета, както ги наричаше едно дете, живеещо до египетския пазар, ѝ биеха в очите, което също беше предпоставка да приключи по-бързо с това / или да си носи очилата, а не контактните лещи /.

Вече някак по-спокойна повдигна поглед към младежа и веднага се гмурна в строящото сияние, което излъчваше. Очертанията му бяха, този път, ясни. Косата, която очевидно беше в светлите тонове, съставена от множество къдрици, падащи непослушно коя, където намери. Очите, привидно добродушни, леко прикрити от непослушните къдрици. Лицето, толкова ясно, съвсем леко загатващо, че все пак на тоя свят има хора с ангелско излъчване. И тази усмивка, която хем те предразполагаше, хем ти докарваше някоя друга болка в сърцето. По надолу, дори Арахна не посмя да погледне, но беше сигурна, че сред това малко селце, където хората на години са повече от младежта, този градинар си беше като ходещ плейбой, обещаваш само с излъчване “fautes que”(1).

Нова нелепа мисъл, която тотално разруши всички предишни спомени за руменина по лицето на девойката – пък може би … някъде там някоя подпийнала девойка е съгрешила пред боговете и е решила да се отдаде на плътските си желания. Заявявайки му заветното изречение „Mais voulez-vous coucher avec un parfait étranger?2)“, а той със същата усмивка, с която сега гледаше Арахна, и леко наклонена главица, колкото да се заиграят тези подмамващи къдрици, само продължаваше по пътя си.

В следващия миг се хвана за ъгъла на кушетката и се изправи, напълно игнорирайки острата болка в единия си глезен, очевидно станал жертва на игривото куче. Пристъпи по-близко до младежа, като гледаше да стъпва на пръсти с наранения крайник, за да създаде илюзията, че е напълно наред. Сведе поглед, а след него и изпънатия като струнка гръбнак в смирен начин да покаже, че наистина съжалява и е склонна да сведе глава щом е в грешка. Колкото и неестествено да беше това, колкото и усилия на душата и съзнанието да ѝ костваше. Как ясно чу как невидимата корона с паякови образи пада на земята и се разбива, сякаш направена от лед и стъкло, пръскайки всичкото високомерие и арогантност на една кралска особа по всички краища на този двор.

– Моля да ми простите. – чу се по-тих гласът ѝ и от тревата – Ще платя всичките загуби. – вдигна плахо поглед и се усмихна дружелюбно – Както и ще помогна да възвръщането на реда в градината Ви, но … моля. – отново спря. Отново пауза и жадна глътка въздух. Имаше нужда от това, защото иначе щеше да побеснее заради нещо, което момъка реши да използва в речта си – Никога не споменавайте онова име. – с това пак стана тиха като рибка. Просто нямаше как да не отбележи нещото, което ѝ направи впечатление, и което леко я озадачи, като избор на думи. Пък и да, онзи проклет женкар, който не може да стои мирно и за две минути, обричайки целия човешки народ, че и божествения, на страдание не заслужаваше да се споменава. Самото му съществуване е грешка на природата и не трябва да се свързва с никаква асоциация било то в реч, книга, поема или епос. Но малко хора, че и същества го разбираха това и още по-малко виждаха колко всъщност жалки са всички богове. Та въпросът сега беше. Защо точно този израз използва този младеж и дали пък и той не е един от тези като нея. Някой мъжки вариант на нимфа, та се занимаваше с градинарство. Или пък някой сатир, та излъчваше такава странна енергия. А може би в най-лошия случай – някой проклет бог, паднал от високо и сега ударил дъното.

(1) fautes que – плътски удоволствия, доближаване до забранения плод, сладки разговори в интимна обстановка и всякакви такива.
(2) Mais voulez-vous coucher avec un parfait étranger? – Непознати страннико, би ли искал да спиш с мен?

       
Helios.
Helios.
θεός
θεός
Брой мнения : 142
Join date : 03.07.2019

He was never mine, but losing him broke my heart. Empty Re: He was never mine, but losing him broke my heart.

Пон Юли 29, 2019 2:40 am

- Няма... Но пък е добро начало. – рече той, като сериозната нотка в тона му ясно си пролича.

Нито едно извинение, което красивата ѝ главица бе способна да сътвори, нямаше да поправи стореното. Изпопадалите ябълки нямаше магически да се върнат на оклюмалите клони, от които все още се ронеха маслено зелени листенца. Потъпканата почва нямаше да се оправи, докато Хелиос сам не хванеше мотиката и не обърнеше земята. А надъвканият маркуч вероятно щеше да дразни естетическото му око дълго време, докато най-накрая не си закупи съвсем нов. Всъщност, нямаше нужда от типичните женски оправдания, с които такива като нея редовно го заливаха, в опит да си откраднат още няколко минути в необяснимо магнетичното му присъствие. Ала въпреки това щеше да я изслуша, защото това видимо я измъчваше.

Въпреки милото изражение, което разцъфваше подобно на водна лилия на огряното му от слънцето лице, русокосият се опитваше всячески да подтисне раздразнението пък и дори леката доза омраза, чиито огнени езици терзаеха обикновено спокойната му душа. Единственото лекарство, което правеше тази тягостна ситуация някак поносима, бе нервното и виновно състояние на непознатата, което искрено го забавляваше. Изпитваше нескрито задоволство да я върти на въображаем шиш, а тя, горката, да се измъчва от собствените си мисли. Бе я притиснал в ъгъла – макар и не буквално - и това го възбуждаше по неестествен начин. Вероятно така се чувстваше Дюма, когато разиграваше онези мишки, които се криеха из картофите.

Използваше всяка предоставена му възможност да увеличи нивото на смут в крехката ѝ особа. Всяко неволно пресичане на погледите, който тя толкова старателно отбягваше, караше крайчеца на устните му да се извива все повече и повече. Нервното чупене на пръсти, които до преди няколко минути обхождаха парещата му кожа, като че ли гъделичкаха егото му. Часовникът, който следеше с неохота, чиито стрелки съвсем целенасочено се движеха все по-бавно и по-бавно, удължаваше триумфа на бога над това на пръв поглед беззащитно създание. Бе жалка постъпка от негова страна, но по някакви необясними причини, съвестта му бе замлъкнала и го бе оставила да се носи по похотливите течения на онези мрачни кътчета от собственото му съзнание.

Загледа се във вече пребледнялото ѝ лице, което въпреки неудобството, което присъствието на самия младеж създаваше, бе сериозно и това отнемаше малко или много от задоволството. Очевидно бе овладяла поривите на сърцето и бе готова да говори, затова Слънцето побърза да я подкани с поглед и съвсем небрежно повдигане на веждите, които така или иначе бяха скрити под буйните, светли къдрици. Говореше бързо и някак заучено, сякаш бе репетирала думите в съзнанието си поне три пъти преди да ги изрече. Докато я слушаше (или поне се преструваше добре) отправи поглед към косматата заплаха, която все още се радваше на ябълките. Разбира се, Хелиос не винеше кучето и не изпитваше нищо негативно към животинката. То не бе виновно за липсата си на възпитание – мисъл, която го предизвика да върне вниманието си върху цветнокосата мома отново.

Тишината отново си проправи път помежду им, предоставяйки им възможността да се изучат един друг. Вече му бе станало ясно, че момичето има ексцентричен вкус и необичайно усещане за цветовете, ала не можеше да отрече, че подбраните нюанси му стопляха душата, така както той караше кръвта ѝ да кипи и променя пошлите бели тонове по бузите ѝ. Ирисите, които бяха не по-малко светли от неговите собствени, бяха някак студени, но пък изпълнени с чувство за превъзходство. Устните ѝ, в приятен топъл цвят, като че ли предизвикваха по-младите жители (като него, например) да рискуват и да си откраднат една целувка, която по всяка вероятност щеше да предизвика шамар, а може би и нещо по-лошо. Като цяло, нямаше излъчването на онези селски девойки, които отчаяно желаеха да ги обладае в някой храст, под романтичните лунни лъчи, или в някоя тъмна уличка, където стенанията им щяха да останат глухи.

Остана някак безразличен към следващите ѝ думи и това пролича по безизразните му черти. Изправи се бавно, забелязал нескопосания ѝ опит да прикрие наранения си глезен. Извиси се над нея подобно на мрачен облак над суха земя, скъсявайки дистанцията помежду им прекалено за първа среща – ала това сякаш бе нещо съвсем „нормално” за двама им, имайки предвид скорошните събития. Усети, че я кара да се чувства некомфортно, дори някак застрашена, затова побърза да се усмихне за пореден път, сякаш за да я увери в съвсем добрите и „почтени” намерения, които таеше дълбоко в себе си.

- Не искам парите Ви, но определено ще се възползвам от предложената работна ръка. – заяви най-откровено той преди да кимне някак благодарствено. – А сега, ако обичате, върнете се на мястото си. – молба, на която девойката несъзнателно се подчини, сякаш омагьосана от сладостния му като узряла ябълка глас. Хелиос, на свой ред, взе празната чаша и се скри в пределите на дома си за кратко преди отново да „изгрее” на хоризонта.

Върна се с пълни ръце – в едната държеше напълнена със студена вода чаша, а в другата аптечка и торбичка лед, чиито краища придържаше между безимения си пръст и кутрето. Остави ги на масата преди да заеме мястото си срещу младата дама и внимателно, без да пита, да повдигне ударения ѝ крак, който постави на своите. Бавно направи противоположното на Чаровния принц и Пепеляшка – свали обувката, която небрежно остави да падне някъде до стола. Плъзна ръка към плисетата на полата ѝ, която отмести една идея по-нагоре, а с пръстите на другата обходи леко подулия се глезен. Постави обвития в кърпа лед върху мястото за кратко, като едновременно с това си подготвяше ролка бинт, памук и риванол.

- Отпуснете се. – подкани я Вестри, когато неволно забеляза поруменелите за пореден път бузи и едва доловимото потреперване на тялото ѝ. – Ще бъде бързо и безболезнено. – допълни, бъдейки съвсем наясно с друга възможна интерпретация на словата му, което предизвика звънлив, ала същевременно тих кикот от негова страна.

Отмести леда, след което напои топката памук с ярко жълтото лекарство и прецизно обтри глезена, като го придържаше в едната си топла длан. Подготви нов памук, който отново напои, но този път остави върху нараненото място преди да вземе бинта и с пъргави движения да започне да „мумифицира” болния участък. Накрая скъса края на две, за да може да направи кокетна панделка, с която да завърши „шедьовъра” си. Започна да прибира принадлежностите обратно в аптечката, когато действието му бе грубо прекъснато от опита на непознатата да отмести крака си – движение, което Франсис възпря като я хвана за прасеца малко по-силно от очакваното преди да отбележи, че кракът трябва да остане вдигнат известно време.

След изясняването на тази малка подробност, момъкът се настани удобно, ала вместо да се отпусне назад, облегна ръка на масата и се приближи малко, колкото да запита девойчето нещичко, с което по-рано го бе заинтригувала.

- Простете за въпроса, но – поде той с характерната за личността му чаровност. – какво против имате към Гръмовержеца? – сви рамене, въпреки очевидното си любопитство. – Не харесвате гръцката митология или е на личностна основа? – първото предположение говореше за онази човешка заблуда, в която трябваше да се преструва, че живее; ала второто ясно подсказваше, че Хелиос не е обикновен и е наясно, че срещу му също не стои „смъртен”.

Arachne
Arachne
δημιούργημα
δημιούργημα
Брой мнения : 918
Join date : 10.07.2019

He was never mine, but losing him broke my heart. Empty Re: He was never mine, but losing him broke my heart.

Вто Юли 30, 2019 12:05 am

       
Стоейки тук, насред тази градина, пред този младеж, усещайки слънцето, което някак приятно затопляше така или иначе студеното тяло, Арахна за пръв път се почувства някак … жива. Не знаеше защо, наистина, не го разбираше това. Все пак отдавна тя просто съществуваше, като душа, която е останала, за да търси нещо или някого, когото да завърши пълния ѝ земен цикъл и тя да може мирно да се отдаде на вечен покой. Но времето прекарано в пространството между живота и смъртта я бе променило до неузнаваемост душата ѝ и тя се бе изгубила между избелелите спомени и ярката реалност на тази земя.

Наблюдаваше всяко негово изражение, всяко трепване и усети, че всъщност наистина ѝ е приятно да стои на това място. Беше ѝ приятно да се чувства така – жива. Беше удовлетворяващо да не се налага да се държи като чиста кучка, че да всява страх и ужас в околните, за да си знаят мястото – в това число хора, паякообразни и някое друго магическо създание, което ѝ лазеше по нервичките, като новороден паяк. И колкото странно да звучи, беше ѝ приятно да ѝ държат безмълвна сметка за нещо, за което беше виновна, особено щом последния път, когато усети такова нещо беше едва ли в Древна Лидия.

Нещо повече. За миг сякаш чу часовниковата стрелка. Не, не онази на часовника, който винаги стоеше на китката ѝ, нито онзи стар стенен часовник, който тиктакаше вътре в къщата и дразнеше, така или иначе, чувствителния слух на Арахна. Този часовник беше много по-важен и особен, неповторим и незаменим. Той представляваше самото време на девойката, което бе спряло в момента, в който си сложи примката на врата и се опита да си вземе живота от огорчение и отвращение, за да може секунди по-късно да отвори очи в ново тяло. И наистина усети, че стрелката се премести, само с един удар, но все пак бе начало на многото отмервания, които да запълват времето в необятната вечност.

И както нещо приятно се е появило, така и изчезна. В случая момчето влезе в къщата, която накара Арахна да въздъхне и да се облегне назад, докосвайки слепоочието си. Затвори очи, колкото да се опомни, че не трябва дори да говори с тях, другите, хора и създания, за да не се налага, ако разберат какво е, да ги вижда как пищят и бягат, защото ненадейно се сетили, че страдат от арахнофобия. Че ако се остави по течението и това момче ще направи същото като всички останали – отвратени от нея.

– Господарке. – чу мек и нежен детски глас, който по-скоро приличаше на ехо, отколкото на нещо реално. Но не помръдна. Остана така, докато поредното паяче се появи на хоризонта. Или по-скоро се спусна от края на верандата, където сигурно беше скривалището му. Малките му крачета се задвижиха едва когато приближи до рамото на Арахна. Кацна безопасно и остана там без да проговаря повече, чакайки реакция от девойката.

– Той как се държи с теб? – попита изведнъж Арахна, пренебрегвайки каквото и да е било желание на паячето да си говорят за това, което го интересува. А някъде там, долови шум на течаща вода.

– Много добре, не ни убива, дори ни остави в дома си. – рече паячето и затрепери на място, което накара Арахна да сложи ръката си на рамото, така че то да се качи на нея. Така успя да го повдигне на нивото на очите си и да ги отвори, за да види създание по-добре. Премигна веднъж, после втори път и се усмихна едвам забележимо на осъзнаването, че може пък и да има хора, които да са настроени … една идея по-мило към арахнидите.

– Тогава ще направиш ли нещо за него? – попита Арахна и остави внимателно паячето на земята, продължавайки да се усмихва някак меланхолично – Викни другите. Съберете ябълките, без той да ви види. – след тези ясни инструкции паячето почна да ходи по земята и бързо се изгуби от погледна на Арахна, която остана все така облегнала се, сложила ръка на слепоочието си. Определено това и беше писнало. Да слуша всички създания, да ги чува и да се налага да им дава цел за момента, когато никой не можеше да ѝ даде на нея цел. Беше ѝ дотегнало от ежедневието, в което тя виждаше всичко, но никой не виждаше нея.

Дочу приближаващите стъпки и отлепи гръб от облегалката. Погледна момчето с леко недоумение, а когато видя какво носи настръхна. Дори леко се дръпна назад, но преди да се е усетила той беше вече хванал бледото краче без да има особено голям наплив от идеи как да се измъкне. А при думите му, че ще бъде „Бързо и безболезнено!“, направо всичко ѝ закипя отвътре. Но се примири и се сви на мястото си, прикривайки лицето си някак смутено.

– Наистина не е нужно … - възрази, но гласът ѝ бе дори по-тих от тревата, а всякаква нотка на превъзходство, наглост, безхаберие и общо взето, всичко, което изграждаше познатия на всички характер на Арахна бе тотално сринат в този момент. А тя … потрепваше при всяко негово и най-леко докосване, без да го осъзнава. Лицето ѝ ставаше все по-червено и по-червено от срама, който береше сега. Всяка клетка в тялото ѝ откликваше на дори най-малкия допир и сякаш усещаше странно електричество да тече по нея, непознато досега.

Дори не осъзна кога е задържала дъха си. Дори не осъзна кога стана толкова послушна, че дори спря да се дърпа, но когато той ловко върза на панделка, подобна на тази, която красеше опакото на китката ѝ, задържаща часовника на мястото му, Арахна най-накрая вдигна поглед първо към него. И веднага съжали за затова си действие, защото отново се почувства крайно засрамена и в неловка ситуация, нещо, което явно ако стоеше близо до него ще усеща доста често.

Понечи да свали крака си, но усещайки здравия захват около глезена си изтръпна и само кимна, очевидно показвайки, че ще слуша за момента. Преглътна някак тежко и отново поиска да се отвори земята под нозете ѝ, че да я погълне цялата и да я отведе обратно в Тартар, където ѝ беше мястото. За жалост мечтите са си просто мечти и желания, нищо повече. Затова си пое въздух и изслуша внимателно въпросът му, който искрено я изуми, поради простата причини, че за пръв път някой беше обърнал внимание на думите ѝ  

– Нямам нищо против Зевс. – изрече една идея по-спокойно от преди, но това не значеше, че не се чувстваше като жертвено агне под погледа на този младеж, дори нещо повече, почувства се по-притисната от по-рано. Просто имаше нещо крайно притеснително в това да говори за себе си, за това какво харесва, какво иска, какво мисли. Сигурно на това му се вика страничен ефект от факта, че хилядолетия бе прекарала сама в черна бездна без да е нужно да обсъжда каквото и да е било с останалите. – Имам против целия олимпийски пантеон. – дори се облегна назад, но някак си осанката ѝ започна да излъчва онова усещане, което простосмъртните наричат „Да си в присъствието на кралска особа.“. С високо вдигната брадичка, стабилна стойка и нищо, което да покаже смущението в душата – Привърженик съм на титаните като персонификации на точно определено нещо и факта, че въпреки всичките тези години не са се поругали със смъртните, за разлика от богове като Зевс… – „Разбира се, тук до голяма степен играе и ролята, че съм внучка на Падналата Звезда.“, остана неизказано, защото според Арахна достатъчно открехна за себе си с предното изказване, а и не всеки приемаше толкова добре факта, че срещу тях стоеше нещо на солидна сума от годинки зад гърба си и способности отвъд приетите за нормалните.

– А Вие? – попита от нищото и дори се усмихна искрено пред някой различен от паякообразно, което бе толкова рядко срещано явление, както и факта, че някога, някой е успял да раздели Червено море на две половини, за да мине цял един народ – Защо използвахте точно това име? Възхищавате ли се на Прелюбодееца заради митовете и легендите? – спря за момент, за да помисли много внимателно как да се изрази, за да види дали пък и този младеж не е нещо като нея. Или не, по-скоро нещо подобно, защото дори на най-големия си враг не би пожелала да е като нея.

В следващия момент шум от градината се чу, което накара Арахна да настръхне и веднага се свие на място. Притесни се, че ако сега младежа погледне натам ще види малките осмокраки да бутат ябълки и ще усети, че нещо не е наред с нея, затова също като него се приближи до масата. Пресегна се и покара пръсти по врата му, карайки го да погледне само и единствено нея. Накрая постави показалеца си под брадичката му, заставяйки го да не отмества поглед, а в нея се появи някакъв нов пламък на интерес. Приближи лицето си още малко, колкото да ги делят десетина сантиметра, а устните ѝ се отвориха, само колкото да произнесат тихо „А може би .. е на личностна основа?“.

       
Sponsored content

He was never mine, but losing him broke my heart. Empty Re: He was never mine, but losing him broke my heart.

Върнете се в началото
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите